KONST / Litografier / Färglitografi 12914112
nr 1291 4112
Albin Amelin
(1902-1975), Sverige
Färglitografi, Man. Signerad, ej numrerad. Motivet: 76x60 ca
Albin Amelin, född 1902 i Chicago, Illinois, död 1975, svensk målare.
Utrop:
500 kr
Såld:
100 kr
måndag 25 november 2019
kl 20:53:02
25/11 20:15:22
Albin Amelin
Läs mer om Albin Amelin
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Orientmatta